HAMMAM

Hammam (lub hamam) to oryginalna nazwa starożytnej łaźni tureckiej. Dawna tradycja regularnych kąpieli w publicznej łaźni przetrwała w Turcji do dzisiaj i jest wciąż jedną z głównych atrakcji przyjeżdżających w te rejony turystów.

laznia hamam

Oryginalne hammamy były łaźniami kamiennymi – najczęściej budowano je ze szlachetnego marmuru. W dawnych czasach wierzono, że rozgrzany marmur ma dobroczynne działanie na organizm człowieka – ciekawostką jest, że w ten sposób leczony był np. reumatyzm. Dodatkowym powodem wykorzystania kamiennego materiału były: wysoka higieniczność, nieporowatość i co za tym idzie – łatwość w utrzymaniu w czystości „łazienki” z takiego budulca.

Również dzisiaj wraca moda na łaźnie parowe obkładane marmurem. Zarówno w projektach łaźni domowych jak i komercyjnych coraz częściej łaźnie tureckie wykonuje się z – obok najpopularniejszych w ostatnich latach mozaik szklanych i porcelanowych – również z okładzin kamiennych, naturalnych i konglomeratów. Za takim materiałem przemawia ponadto prostota i elegancja oraz niepowtarzalność motywów. Oryginalna faktura i kolorystyka kamienia – a co za tym idzie – mnogość rozwiązań aranżacyjnych, jakie oferuje nam ten naturalny materiał pozostawia ogromne pole do popisu projektantom saun parowych.

laznia parowa kamienna kamien naturalnyCentralnym punktem każdego hamamu jest podgrzewany stół do peelingów i masażu. W większości publicznych łaźni tureckich projektuje są duże, okrągłe lub wielokątne stoły wieloosobowe. Natomiast w gabinetach specjalizujących się w zabiegach „dla dwojga” ciekawym rozwiązaniem są dwa jednoosobowe – ustawione obok siebie – wygodne stoły do masażu umożliwiające jednoczesne zabiegi dla dwóch osób. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną wygodę zarówno osobom korzystającym z zabiegu jak i masażystom. Niezwykle istotne przy projektowaniu stołu do zabiegów jest ergonomiczne wyprofilowanie płyty stołu, jak również właściwe zaprojektowanie odpływów, wylewek wodnych oraz ogrzewania. Kształt i wielkość stołu zawsze należy dostosować do liczby osób jednocześnie korzystających z hammamu, obsługi oraz rodzaju zabiegów, które będą odbywać się w łaźni.