Sauna – sposób na jesienną chandrę

O tym, że jesienna pora sprzyja znacznemu pogorszeniu nastroju i depresji wie chyba każdy. Szaro, zimno, deszcz i chlapa. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę z tego, iż istnieje pewien bardzo prosty sposób na to, aby przywrócić uśmiech na twarz a ciało do formy: sauna.
O jej magicznych właściwościach doskonale wiedzą mieszkańcy Skandynawii. To właśnie w tym rejonie, słynącym z chłodnych temperatur i ograniczonego dostępu do światła słonecznego, wymyślona została pierwsza sauna. Co ciekawe: trzy państwa skandynawskie (Dania, Norwegia oraz Szwecja) zajmują miejsca w pierwszej piątce w rankingu na najszczęśliwsze państwa świata. Przypadek?swiatło w saunie
Badania wykazują, że podczas korzystania z sauny przysadka mózgowa zaczyna wydzielać endorfiny – zwane także hormonami szczęścia. Ich rola nie ogranicza się wyłącznie do wprowadzenia nas w radosny nastrój, wywierają bowiem również wpływ na pracę układu krążenia oraz wydzielanie innych hormonów. Działanie endorfin można spotęgować poprzez dodanie do kąpieli parowej olejków eterycznych – sprzyjają odprężeniu i poprawie samopoczucia.
Mówiąc o korzystnym wpływie sauny na układ krążenia należy wspomnieć o ciekawych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Toyama w Japonii. Grupę objętą badaniami stanowiło 41 ochotników cierpiących na niewydolność serca. W ramach eksperymentu korzystali oni z sauny 5 razy w tygodniu po 15 minut, następnie podtrzymywali temperaturę swojego ciała za pomocą ręczników. Efekt? U uczestników zaobserwowano zwiększenie zdolności serca do pompowania krwi oraz wydolności fizycznej, jak również poprawę funkcji błony wyściełającej wnętrze serca – śródbłonka.
Skandynawowie zaznaczają, że najlepsze efekty dla zdrowia i samopoczucia uzyskać można poprzez połączenie zabiegu ogrzania ciała z jego nagłym ochłodzeniem. Kontynuując skandynawską tradycję chcielibyśmy zachęcić Państwa do zapoznania się z bogatą ofertą naszej firmy, w której znajdą Państwo m.in. szeroki wybór saun (tradycyjnych i nowoczesnych) oraz studni lodowych.