Grota solna – od projektu do budowy

grota_solnaPomimo tego, iż groty solne buduje się już od ponad 20 lat, często słysząc to określenie reagujemy zdziwieniem. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż ta zyskująca obecnie coraz większą popularność forma rehabilitacji i terapii wzmacniającej stanowi również idealny sposób na spędzenie wolnego czasu i zażycie wypoczynku.

Nie od dzisiaj wiadomo, iż sól morska posiada wysokie walory terapeutyczne. To właśnie jej obecności grota solna zawdzięcza swój unikalny mikroklimat. Panująca w jej wnętrzu wilgotność, temperatura i czystość bakteriologiczna wpływają korzystnie na stan naszego zdrowia oraz samopoczucie. Zjonizowane powietrze wspomaga leczenie wielu chorób, między innymi astmy, zapalenia zatok, niedoczynności tarczycy, łuszczycy i nieżytu dróg oddechowych.

W pomieszczeniu groty solnej wyróżnić można kilka charakterystycznych elementów. W zależności od założeń projektowych, ściany pokryte są blokami solnymi, dużymi kryształami soli, lub specjalnym tynkiem solnym, na podłodze znajduje się gruba warstwa kryształków soli, a sufit przyozdobiony jest zwisającymi, uformowanymi ze specjalnej masy solnej soplami. We wnętrzu groty panuje temperatura oscylująca wokół 22-24 stopni, a wilgotność nie przekracza 45 procent. Za pomocą specjalnego agregatu i systemu sterowania, w grocie wyzwalane są drobinki soli, która jonizuje ujemnie powietrze i nasyca je korzystnie wpływającymi na nasze zdrowie biopierwiastkami. Podczas inhalacji z powietrza uwalniane jest żelazo, niezwykle istotny składnik hemoglobiny, oraz wykazująca właściwości przeciwgrzybiczne miedź. Do innych pierwiastków wchodzących w skład solanki zaliczyć można również potas, selen oraz sód.

Korzystanie z groty solnej stanowi doskonałą formę wypoczynku i relaksu. Wygodne fotele, nastrojowe oświetlenie, muzyka w tle oraz klimatyczny nastrój sprzyjają odprężeniu i napełniają pozytywnymi wibracjami.

Jeśli chcieliby Państwo korzystać z uroków odpoczynku w grocie solnej w zaciszu własnego domu lub planują Państwo realizację strefy SPA w obiekcie komercyjnym, zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy WANDEX. Nasi specjaliści pomogą wybrać rozwiązania adekwatne do Państwa potrzeb.