Sauna a pielęgnacja włosów

Statystyki pokazują, iż z sauny częściej korzystają mężczyźni niż kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Jedna z teorii głosi, iż panie w przeciwieństwie do panów wykazują się większą dbałością o wygląd zewnętrzny, a co za tym idzie – bardziej zależy im na utrzymaniu efektów dotychczasowej pielęgnacji. Z racji występujących w kabinie wysokich temperatur oraz wilgotnego i suchego powietrza wątpliwości te nie są całkowicie bezzasadne, jednakże negatywnym wpływom sauny na kondycję ciała można z łatwością zapobiec poprzez podjęcie odpowiednich kroków.

Profilaktyczna pielęgnacja włosów i skóry różnić się będzie w zależności od rodzaju sauny, z której chcemy skorzystać. Podczas kąpieli w saunie suchej, w której panują wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza, naszym włosom grozi wyparowanie wody i utrata naturalnych substancji odpowiedzialnych za blask i delikatność. W zależności od typu włosa można zauważyć więc utratę połysku i jego nadmierną łamliwość (włosy suche) lub też tendencję do wzmożonego wydzielania łoju (włosy ze skłonnością do przetłuszczania się). Podobny problem może wystąpić również podczas kąpieli w saunie lub łaźni parowej, jednakże w tym wypadku za wysuszenie włosów odpowiedzialna jest – paradoksalnie – duża wilgotność powietrza, nie zaś temperatura. Na negatywne skutki kąpieli parowych narażone są zwłaszcza osoby posiadające włosy kręcone.

Jakie kroki należy zatem przedsięwziąć, aby korzystanie z sauny było nie tylko zdrowe dla ciała i przyjemne dla ducha, lecz również korzystne dla urody? Przede wszystkim, do sauny nie należy wchodzić z mokrymi włosami, bowiem są one wtedy bardziej podatne na zniszczenie. Z tego samego względu kąpieli saunowej nie powinny oddawać się osoby, które niedawno poddały się zabiegowi koloryzacji włosów lub trwałej ondulacji. Pomocne w profilaktyce może okazać się zastosowanie odpowiednich kosmetyków zwiększających odporność włosów, np. odżywek wygładzających i kosmetyków chroniących włosy przed wilgocią. Przed kąpielą w saunie można wetrzeć we włosy odrobinę  olejku (np. arganowego) i zawinąć je w ręcznik – generowane przez saunę ciepło rozgrzeje olejek, który następnie zostanie wchłonięty przez włosy nadając im blask i sprężystość. Po zakończeniu korzystania z sauny włosy należy umyć szamponem oczyszczającym i zaaplikować odżywkę.

akcesoria_do_sauny

Zastosowanie się do powyższych reguł sprawi, iż nasze ciało po skorzystaniu z sauny będzie emanowało zdrowiem i blaskiem.