Sauna – jak korzystać? Saunowy „savoir-vivre”

Saunowy savoir-vivre wymyślony został w miejscu narodzin sauny, czyli w Finlandii. W kraju, w którym na 5,4 milionów ludzi przypada około 1,6 miliona saun i w którym ponad 90% społeczeństwa regularnie oddaje się saunowym kąpielom, korzystaniu z sauny towarzyszy pokaźny zestaw reguł i swoistych ceremoniałów (zobacz jak prawidłowo korzystać z sauny). Ich nieznajomość może wywołać zgorszenie u fińskich współtowarzyszy kąpieli i stanowić poważne faux pas podczas obrzędu korzystania z oryginalnej sauny fińskiej.

Przede wszystkim, jeśli zostaniemy zaproszeni przez Fina do skorzystania z jego prywatnej sauny, zgodnie z obowiązującym savoir-vivrem propozycję musimy przyjąć. Wszelka odmowa może zostać potraktowana jako niegrzeczność w stosunku do gospodarza demonstrującego w ten sposób swoją gościnność.

Problem z przestrzeganiem obowiązujących w Finlandii reguł mogą mieć również osoby pochodzące z tych nieco bardziej konserwatywnych krajów, bowiem w typowych fińskich saunach za normę uznaje się kąpiel… nago. Wyjątkiem od tej reguły są zjazdy rodzinne, podczas których mężczyźni i kobiety korzystają z sauny naprzemiennie. Konsternację u Finów może wywołać także polewanie rozgrzanych kamieni olejkami eterycznymi, gdyż obywatele Finlandii używają do tego celu wyłącznie zwykłej wody.

Istnieje również pewien zestaw czynności, które w naszym regionie mogą wydać się zgoła abstrakcyjne, jak chociażby jedzenie w saunie. Dla rodowitych Finów normą jest umilanie sobie kąpieli w saunie (wyłącznie prywatnej) grillowanymi na kamieniach przekąskami. W saunie dopuszczalne jest również przeprowadzanie rozmów biznesowych – luźna atmosfera oraz brak odzieży wierzchniej sprzyjają otwartości i dyplomacji.

Jak zatem powinna wyglądać typowa kąpiel saunowa w fińskim wydaniu? Podstawą jest potraktowanie zabiegu jako swego rodzaju ceremonii oczyszczenia z negatywnych emocji. Po przeprowadzonej kąpieli należy również schłodzić swoje ciało – czy to pod natryskiem, czy to w śniegu. Do najciekawszych obrzędów można natomiast zaliczyć wzajemne biczowanie się brzozowymi witkami, który to zabieg wpływa korzystnie na ukrwienie skóry.

Znajomość powyższych reguł oraz obyczajów z całą pewnością zjedna nam sympatię i szacunek w oczach niejednego Fina.